Witam Cię serdecznie na moim blogu! :)

Możesz tutaj poczytać o prawidłowym odżywianiu, konwencjonalnych oraz niekonwencjonalnych metodach leczenia, a także po prostu o ludzkim ciele i chorobach.

Zarówno Ci bardziej zaawansowani w naukach medycznych, jak i kompletne laiki znajdą tu coś dla siebie, gdyż moją intencją jest przybliżenie opisywanych zagadnień w jak najbardziej przejrzysty sposób.

Co więcej, gorąco zachęcam do komentowania, zadawania pytań i przesyłania pomysłów na następne artykuły, by blog mógł w jak największym stopniu odpowiadać Twoim oczekiwaniom.

Nie przynudzam już i zapraszam do lektury,
Maciek- autor bloga

Dlaczego włosy i broda rosną cały czas, a brwi i rzęsy nie?

10/25/2015 MZC 3 Comments



Tym razem odpowiem na pytanie Pawła- będzie to kolejny lekki i przyjemny post, mam nadzieję, że Ci się spodoba ;). Rzecz zawarta w tytule to jedna z tych kwestii, których każdy jest świadom, ale równocześnie takie pytania nas zaskakują. No bo przecież i tu włos, i tu włos, więc dlaczego jeden trzeba ścinać, a drugi sam kończy rosnąć?
Z tego artykułu dowiecie się przede wszystkim: czy to prawda, że brwi i rzęsy nie rosną powyżej pewnej długości? Jakie fazy wzrostu mają włosy i czy wszystkie są takie same? Jak szybko rośnie włos? Czy istnieje jego maksymalna długość? Zatem zaczynajmy!



OK, wracając do pytania z tytułu: wszystkie włosy rosną, ale tylko niektóre z nich potrafią dorosnąć do swojej maksymalnej długości. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w każdym miejscu naszego ciała rosną trochę inne włosy. Różnią się one od siebie długością swoich cykli życiowych, tempem wzrastania oraz czasem trwania fazy wzrostu. Na razie może brzmieć to skomplikowanie, ale zaraz postaram się wszystko dokładnie wyjaśnić ;). 

Zacznijmy od początku, czyli od omówienia cyklu życia włosa, który jest dosyć oczywisty: utworzenie -> wzrost -> słabnięcie -> śmierć (czyli wypadnięcie). Co ciekawe, jego długość jest różna, ponieważ wynosi ona w przypadku brody 5-10 lat, włosa na głowie 4- 7 lat, a brwi i rzęs zaledwie od 8 do 12 miesięcy.

W całym cyklu wyróżniamy trzy fazy:
1. Faza wzrostu. Co ciekawe okres ten trwa krócej u mężczyzn, bo tylko 2- 4 lata, podczas gdy u kobiet zajmuje on 4- 6 lat. Natomiast brwi i rzęsy są w tej fazie od 4 do 6 miesięcy. W tym czasie następuje najszybszy przyrost, w wypadku włosów na głowie ok. 15cm na rok. Jednocześnie w tym stadium rozwoju znajduje się około 80-90% włosów na naszej głowie oraz twarzy, ale tylko ok. 40% na naszych skroniach i powiekach.
2. Faza przejściowa. Najkrótsza, bo trwa zaledwie od kilku dni do 2-4 tygodni i tylko ok. 1% włosów się w niej znajduje. W tym czasie włos powoli traci kontakt ze swoim korzeniem.

3. Faza spoczynku. W przypadku włosów na głowie trwa 3– 4 tygodnie i dotyczy ok. 20% z nich, natomiast brwi oraz rzęsy są w tej fazie od 6 do 8 miesięcy, obejmując ok. 50-60% całości. W tym okresie włos nie ma już kontaktu z korzeniem, ponieważ ten zaczął się regenerować. Łatwiej go też wtedy wyrwać.

Gdy skończy się faza spoczynku, włos wypada (chyba, że wcześniej go wyrwaliśmy), robiąc miejsce dla swojego „następcy” wyrastającego z tego samego, zregenerowanego korzenia. Co ciekawe, z jednego korzenia może wyrosnąć nawet do 12 włosów jednocześnie (!), więc coś jest w tym stwierdzeniu, że jak wyrwiesz włos, to w jego miejsce wyrosną 2 następne ;). (Obecnie są nawet prowadzone badania, które wykorzystując powyższy fakt, walczą z łysieniem poprzez… wyrywanie włosów.)
Aby łatwiej sobie to zobrazować, przedstawiam powyższe dane w tabelce:

Zestawienie cykli życia włosów na głowie oraz brwi i rzęs.
Dobra, skoro już wiemy jak wygląda i ile trwa cykl życia włosa, to podam Wam tempa ich wzrostu. Tak jak wcześniej, tutaj też są spore różnice. Idąc od góry mamy: brodę: prawie 3mm/tydź, głowę: ok. 2,5mm/tydź, pachy: ok. 2mm/tydź, ręce/ nogi: ok. 1,5mm/tydź, a na koniec najwolniejsze brwi i rzęsy: ok. 1mm/tydź.

Łatwo możemy zauważyć, że cykl życiowy oraz tempo wzrostu nie sprzyjają brwiom i rzęsom w osiąganiu dramatycznych długości. W takim układzie mają one po prostu zbyt mało czasu, by przy ich powolnym wzroście uzyskać jakąś większą długość. Tym bardziej, że włosy te stosunkowo łatwo wyrwać, np. trąc oczy, czy ocierając pot z czoła.

Czy jest jakiś limit długości włosów? Otóż tak. Dla brwi i rzęs podaje się odpowiednio 10 i 11mm, a dla włosów na głowie wynosi on 40-60 cm dla mężczyzn oraz 70-100cm dla kobiet. Nie neguję, że bywają dłuższe, aczkolwiek należy to do rzadkości, gdyż powyżej tych wartości włos najzwyczajniej wypada.
Jeśli ciekawią Was rekordy, to najdłuższą rzęsę miał Stuart Muller z Florydy i było to 6,99cm. Z kolei rekordową brwią o długości 18,1cm szczyci się Japończyk Sumito Matsumura.  Natomiast niekwestionowaną królową długich włosów jest Xie Qiuping z Chin, której włosy uzyskały długość 5m i 62,7cm (jest to wynik sprzed ponad 10 lat, a od tamtego czasu urosły one o ok. 1,3m). Szalone rekordy ;).

Na koniec warto wspomnieć, że podane w tym artykule wartości są uśrednione. Wszystko zależy od masy czynników, m.in. od genów, hormonów, diety,  czy stylu życia, więc u każdego długości cykli i tempa wzrostu włosów będą trochę inne.

         Mam nadzieję, iż ten artykuł rzucił trochę światła na kwestię naszego owłosienia i wyjaśnił, dlaczego nie jesteśmy w stanie wyhodować sobie warkoczy z brwi czy rzęs. :) Ufam, iż Wasza ciekawość została zaspokojona, a Wy nabraliście ochoty na kolejne artykuły. :)
 
       Tymczasem zachęcam do komentowania oraz zapisania się na newsletter, by nie przegapić żadnego nowego posta. Wszelkie sugestie i pytania proszę kierować pod adres mailowy: getthatmed@gmail.com Pozdrawiam!  
Pobierz darmowego e-book'a, wpisz adres e-mail i kliknij przycisk poniżej:



3 komentarze :

  1. Napisałeś o procesie wzrostu włosa i co powoduję jego wzrost, ale kluczowe pytanie jest dlaczego włosy rosną długie? Jeżeli każdy z nas jest owocem procesu ewolucji i każdy z nas dostosowuje się do panujących warunków to jak wytłumaczyć w jakim celu rosną nam nieustannie włosy? Można wyczytać, że rosną by chronić głowę przed warunkami atmosferycznymi w tym wypadku słońcem, można wyczytać, ze broda a raczej bujne owłosienie podgardla miało na celu jego ochronę w niebezpiecznych sytuacjach, pazury do obrony, kły do rozrywania pożywienia itp.... ale dlaczego włosy muszą rosnąć długie? skoro by ochronić głowę wystarczyłyby gęste i krótkie? Wszystko w naszym organizmie dzieje się nie bez powodu... wszystko odgrywa swoją rolę... jaką rolę odgrywa nieustanny wzrost włosa? Po co człowiekowi długi włos? Gdyby nie były ścinane każdy z nas ciągnąłby je po ziemi...! Czy to pytanie podważa ewolucję? Jakoby ewoluujemy by dostosować się do panujących warunków? Jest wiele takich niezrozumiałych pytań. Czy my w ogóle jesteśmy owocem tego świata współgrającym z nim czy tylko ciągle go zmieniamy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. E tam. Energia i materia przyczyniły się do ewolucji. Energia i materia to bóg

      Usuń
  2. Mam pytanie
    Jak się ma częściowo zarośnięte plecy i się je depiluje zahaczając o miejsca gdzie ich nie ma bądź są bardzo malutkie i ich nie widać. Czy w tych miejscach wyrosną większe włosy? Chcę usunąć częściowy zarost a nie chciałbym żeby po odrośnięciu zajmowały więcej miejsca.
    Proszę o odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń