Witam Cię serdecznie na moim blogu! :)

Możesz tutaj poczytać o prawidłowym odżywianiu, konwencjonalnych oraz niekonwencjonalnych metodach leczenia, a także po prostu o ludzkim ciele i chorobach.

Zarówno Ci bardziej zaawansowani w naukach medycznych, jak i kompletne laiki znajdą tu coś dla siebie, gdyż moją intencją jest przybliżenie opisywanych zagadnień w jak najbardziej przejrzysty sposób.

Co więcej, gorąco zachęcam do komentowania, zadawania pytań i przesyłania pomysłów na następne artykuły, by blog mógł w jak największym stopniu odpowiadać Twoim oczekiwaniom.

Nie przynudzam już i zapraszam do lektury,
Maciek- autor bloga

Skąd bieżnia wie, ile spalam kalorii?

12/03/2015 MZC 8 Comments



W tym artykule odpowiem na kolejne pytanie zadane przez naszą wierną czytelniczkę- Edytę. :) Problemem nad którym się pochylę są głównie bieżnie (ale także inne maszyny), a ściśle rzecz biorąc sposób, w jaki mierzą i przeliczają spalone kalorie lub puls. No bo przecież skąd to ustrojstwo ma wiedzieć ile energii już zużyliśmy i jak przekłada się to na nasz tłuszczyk? Jakoś to liczy, ale na ile te wyniki są zgodne z rzeczywistością zależy od kilku czynników, o których już za chwilę. ;)
Z tego artykułu wiesz już (mam nadzieję :)), czym są kalorie, więc nie muszę się już nad tym tematem specjalnie rozwodzić. Dla pewności jednak przypomnę, że kalorie to energia, którą organizm pozyskuje z pożywienia i zużywa na różne sposoby. Podczas ćwiczeń wykorzystuje ją do naszej pracy i pobudzenia wzrostu mięśni. Dla ścisłości jednak dodam, że sam wysiłek fizyczny bez diety nie daje zbyt dużych rezultatów przy odchudzaniu, dlatego oprócz planu treningowego warto zadbać również o jadłospis.

Starczy już tego wstępu, przejdźmy do meritum. Zatem: Skąd maszyny wiedzą ile spalamy i jak dokładne są ich pomiary? Nie powinno dziwić, że efektywność zależy od jakości urządzenia- jeżeli siłownia jest wyposażona w tani sprzęt, to nawet prawidłowo skalibrowany może nie oddawać dobrze Twojego wydatku energetycznego. Szczególnie wtedy, gdy jesteś doświadczonym biegaczem lub kompletnym amatorem, ponieważ wzory do obliczeń używane przez maszyny odnoszą się do średniej społecznej, czyli tak, żeby mniej więcej pasowało do każdego. Błąd pomiaru raczej nie będzie duży, także spokojnie… no chyba, że bieżnia będzie źle skalibrowana, ale to leży już w kwestii obsługi, która tym sprzętem powinna się zajmować. Skąd więc maszyna wie, ile kalorii spalamy? Najczęściej korzysta z tego prostego wzoru: 

Cal= m * t * MET
gdzie:
Cal – spalone kalorie
m – masa ciała w kilogramach
t – czas trwania czynności w godzinach
MET – (równoważnik metaboliczny), ilość kalorii zużywanych na 1 kilogram masy ciała w ciągu 1 godziny trwania czynności (różny dla poszczególnych aktywności, np. leżenie- 1 MET, bieganie z prędkością ok. 8,5 km/h- 9 MET). Jeśli jesteś ciekawy, to tutaj masz
listę MET’ów.

Jeżeli bieżnia pyta Cię o wagę, to bardzo dobrze, bo w takim razie zostanie ona podstawiona pod wzór. Jeżeli nie… niestety, ale zostanie podstawiona średnia społeczeństwa i jeśli nie jesteś przeciętniakiem, to Twój wynik nie będzie do końca poprawny.

Wbrew pozorom i temu, co piszą na wielu forach, blogach, czy stronach internetowych, bieżnie są dosyć dokładne (w przeciwieństwie do orbitreków, wioślarzy, schodów, bądź rowerków). Dlaczego? Ponieważ MET- zwłaszcza w drogim sprzęcie, bierze pod uwagę nie tylko szybkość biegu, ale również nachylenie blatu biegowego, płeć, czy prawdziwą wagę. Co więcej, ruchy, które wykonujemy podczas biegania są bardzo naturalne i łatwo obliczyć, jaką energię na nie zużywamy. W przypadku innych urządzeń, np. orbitreków jest to kwestia o wiele bardziej skomplikowana, więc nie ma dokładniejszych wyliczeń ile spalamy podczas ćwiczeń na tym urządzeniu.
Oczywiście lista czynników wpływających na ilość spalanych kalorii jest znacznie dłuższa, a bieżnie nie ich nie uwzględniają. Powoduje to, że wartości podawane przez maszyny nie są do końca zgodne z prawdą, o ile nie łapiesz się w widełki „przeciętności”. Zamieszczam te czynniki w poniższej tabelce. 
Warto pamiętać o powyższych czynnikach, chociaż jeżeli biegasz z prędkością poniżej 10km/h, to wynik i tak powinien być w miarę dokładny. Wynika to z tego, że są to średnie osiągane prędkości, a tak jak już wspominałem- optymalizacja bieżni jest nastawiona na przeciętnego użytkownika. Gdy przekraczasz 10km/h, to Twój bieg nie jest już tak stabilny, bo np. długość poszczególnych kroków jest różna. Błąd pomiaru powyżej tej prędkości może osiągać 15- 25% powyżej Twojego faktycznego wydatku energetycznego.
Teraz muszę Cie zasmucić- spalone kalorie, które pojawiają się na liczniku nie są efektem wyłącznie Twoich ćwiczeń. Musisz pamiętać, że niezależnie od tego co aktualnie robisz Twój organizm cały czas pracuje i zużywa energię- także w trakcie trwania wysiłku. Z tego powodu, gdy na ekranie pojawi się informacja o 200 spalonych kaloriach, to tylko część z tego jest wynikiem ćwiczeń- reszta poszła na krążenie krwi, termoregulację, oddychanie itp., więc i tak byś je zużył, nawet gdybyś zamiast trenować w tym czasie spał. :) Jeśli chcesz się dowiedzieć ile kalorii spaliłeś z racji wysiłku fizycznego, musisz odjąć od wartości na liczniku wartość wyliczoną z powyższego wzoru z MET= 1 (czyli tak naprawdę: masa ciała w kg* czas trwania czynności w godzinach).

Jeśli chodzi o inne maszyny niż bieżnia, to ich pomiar jest prawie zawsze niedokładny, ponieważ stworzenie wzoru pod dane urządzenie wymagałoby sporej liczby badań, a nie za bardzo opłaca się to producentom. Z tego powodu nie wierzyłbym specjalnie ich pomiarom- w takim wypadku naręczny pulsometr będzie lepszym wyborem. Jeśli chcesz w domowych warunkach sam policzyć wysiłek na takich urządzeniach, to skorzystaj z poniższego wzoru: 

Kobiety:




Mężczyźni: 




gdzie:
a – wiek w latach
HR – puls
m – waga w kg
t – czas treningu w min

Powyższy wzór powinien podać Ci przybliżoną wartość spalonych kalorii, którą możesz porównać z wynikiem maszyny, aby zobaczyć, czy możesz jej wierzyć. ;)

Na koniec dam Ci kilka porad biegowych, dzięki którym wynik na bieżni będzie możliwie dokładny:
1. Nie przekraczaj prędkości 10km/h.
2. Nie wspieraj się na poręczach, nawet jeśli mają pulsometr.
3. Nie pochylaj się zbytnio do przodu, bo to zniekształci Twój bieg.
4. Ustaw nachylenie na 1%, czyli optymalne względem biegu w terenie.
5. Wybieraj bieżnię, która przynajmniej pyta o wagę.
6. Staraj się biec w miarę jednostajnym krokiem.
Jeśli chodzi maszyny inne niż bieżnie, to tak jak wspominałem- osobiście bym im nie ufał, a Ty za pomocą podanego powyżej wzoru możesz sprawdzić, czy Cię nie oszukują.

Ot i cała tajemnica. :) Jak zwykle artykuł wyszedł dłuższy niż się spodziewałem, ale mam nadzieję, że rozwiał wszelakie wątpliwości odnośnie pomiarów dokonywanych przez urządzenia siłowniane. Jeżeli pojawią się jakieś pytania na temat innych urządzeń, to pytaj- o nich też chętnie napiszę parę słów. ;)

        Tymczasem zachęcam do komentowania oraz zapisania się na newsletter, by nie przegapić żadnego nowego posta. Wszelkie sugestie i pytania proszę kierować pod adres mailowy: getthatmed@gmail.com Pozdrawiam!   Pobierz darmowy kurs wideo, wpisz adres e-mail i kliknij przycisk poniżej:


8 komentarzy :

  1. A w jakiej jednostce należy podstawić czas treningu w powyższy wzór? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. MI wyszło ze przy 83 kg pulsie 150 36 lat i 25 minut szybkiego biegu ze spalilem 177 kalorii maszyna pokazywała że 300 to są w koncu kalorie czy kcal???

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie się "w miarę" zgadza różnica między 500 a 600 kcal na 50 min treningu marszu pod górkę :)

    OdpowiedzUsuń
  4. WITAJ,ZAPISAŁAM SIĘ NA BIEŻNIE POD CIŚNIENIEM I W CIĄGU 30 MIN ĆWICZEŃ Z ŚREDNIM PULSEM 140, POKAZAŁA MI PO ZAKOŃCZONYM TRENINGU SPALENIE 944KCAL . CZY TO JEST MOŻLIWE, BO ŚREDNIO W TO WIERZĘ ?

    OdpowiedzUsuń
  5. Chciałabym zrzucić trochę kalorii i tak się zastanawiam, jaki wioślarz nadawałby się dla mnie do ćwiczeń. Oglądałam sobie ten ranking https://poranaruch.pl/jaki-wioslarz-magnetyczny-wybrac-opinie-ranking/ i zastanawiałam się, czy takie wioślarze działają efektywnie i poprawiają sylwetkę.

    OdpowiedzUsuń
  6. 33 yr old Software Consultant Valery Kinzel, hailing from Saint-Paul enjoys watching movies like Death at a Funeral and Flying. Took a trip to Muskauer Park / Park Muzakowski and drives a Ferrari 250 GT LWB Tour de France. Kliknij ten link

    OdpowiedzUsuń
  7. Iron Blade vs Titanium Art | Shop | Titanium Arts
    Iron Blade where can i buy titanium trim vs Titanium Art | Shop | Titanium Arts titanium uses - garmin fenix 6x pro solar titanium a world damascus titanium of realistic tools and unique designs. Iron Blade vs Titanium Art: Iron Blade and titanium network surf freely Iron Blade  Rating: 5 · ‎8 reviews

    OdpowiedzUsuń